Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Marii Luizy Merkert i poświęcenie tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć S.M. Edelburgis Kubitzki

Dnia 28 kwietnia 2019 r., w Niedzielę Miłosierdzia, w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach, w której pracują Siostry Elżbietanki z Prowincji Wrocławskiej, zostały uroczyście wprowadzone do kościoła relikwie Współzałożycielki Zgromadzenia-Bł. Marii Luizy Merkert- jako Tej, która pełniła czyny miłosierdzia.

O godz.10.30 rozpoczęła się uroczysta Msza św. Siostra M. Damaris Rogowska-Radna Prowincji, w imieniu Siostry Prowincjalnej M.Pauli Marcinowskiej we wstępie powiedziała:

            Dzień dzisiejszy napełnia nasze serca wielką wdzięcznością i radością wobec Boga oraz ufnością w Jego wielkie miłosierdzie. Jako Siostry Elżbietanki wpatrzone w obraz Jezusa Miłosiernego oraz przykład naszych Poprzedniczek, a szczególnie Błogosławionej Marii Luizy Merkert- Współzałożycielki naszego Zgromadzenia, pragniemy zaprosić wszystkich zebranych na dzisiejszej Eucharystii do wspólnej i ufnej modlitwy za wstawiennictwem Bł. Marii Luizy Merkert, której relikwie za chwile przyniesiemy do ołtarza. Wyrażamy wielką wdzięczność  Ks. Proboszczowi Pawłowi Koniecznemu wraz z Księżmi Wikarymi oraz tym wszystkim, dzięki którym relikwie naszej Matki Marii mogą od dzisiaj być czczone
w tutejszym kościele. Cieszymy się również z faktu, że w dniu dzisiejszym zostanie poświęcona tablica upamiętniająca męczeńską śmierć Siostry Elżbietanki Marii Edelburgis Kubitzki, która zginęła na plebanii z rąk Czerwonoarmisty, w obronie czystości Bogu poświęconej.

Następnie przedstawiła życia pełne czynów miłości miłosiernej bł. Marii Luizy Merkert .Siostry przybyłe na tę uroczystość wraz ze Wspólnotą Sióstr obecnie pracującą w Żarach, na czele z Siostrą Przełożoną M. Dobrawą Namysł procesjonalnie, przy śpiewie pieśni o Bł. Marii Merkert, wniosły Jej relikwie i ikonę, ufundowaną przez Ks. Proboszcza Pawła Koniecznego wraz z Parafianami.

                                                   

Od tej pory mają one swoje miejsce w gablocie przy głównym ołtarzu wraz z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćki, oraz przypisany dzień tygodnia, w którym odmawiana jest publicznie nowenna ku czci naszej Współzałożycielki i modlitwa o Jej rychłą kanonizację. Tym dniem jest poniedziałek każdego tygodnia roku. Dodatkowo wierni mogą zgłaszać się do Sióstr z prośbą o przybycie do domów chorych i cierpiących wraz z relikwiami bł. Marii Luizy Merkert.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiła druga część, w której została uroczyście poświęcona tablica marmurowa, upamiętniająca męczeńską śmierć Służebnicy Bożej Marii Edelburgis Kubitzki. Zginęła ona zamordowana na plebanii przez żołnierza Armii Czerwonej 20 lutego 1945 r., w obronie wiary i czystości Bogu poświęconej. Wierni wraz z Siostrami, z radością przyjęli ten fakt, gdyż od dłuższego czasu modlą się za przyczyną Służebnicy Bożej Marii Edelburgis oraz składają swoje podziękowania i prośby do specjalnej skrzynki, znajdującej się wraz ze zdjęciem Siostry Męczenniczki przy bocznym ołtarzu w kościele, oraz modlą się na jej grobie. Siostra Miriam Zając, która zajmowała się wcześniej zbieraniem materiałów dot. Sióstr Męczenniczek, przy tej okazji podziękowała Pana Boga i Tym, dzięki którym mogła odbyć się ta uroczystość.
Ks. Proboszcz Paweł Konieczny jeszcze raz wyraził radość z faktu, że parafia wzbogaciła się o nowy „znak” zachęcający do czynów pełnych wiary i miłości miłosiernej dla tych, którzy zechcą naśladować Pana Boga w przykładzie życia Elżbietanek- bł. Marii Luizy Merkert i Służebnicy Bożej S.M. Edelburgis Kubitzki. Przypomniał nam również o dodatkowej inicjatywie Rady Miasta, dzięki której ulica niedaleko kościoła otrzymała nazwę Siostry Marii Edelburgis.

         

 

 

 

Udostępnij:

Pozostaw komentarz

TRANSLATE